SEPTEMBRĪ UN OKTOBRĪ PAVEIKTAIS

LEGO ROBOTIKAS GRUPĀM “TEHNOPRĀTNIEKS” UN “MAZAIS TEHNOPRĀTNIEKS”

Mums ir patiess prieks, ka šis mācību gads beidzot ir iesācies normāli – bez ierobežojumiem, bez maskām, bez karantīnām, bez attālinātām nodarbībām un bez citiem “bez”. Vēl lielāku šo prieku padara tas, ka varam pilnvērtīgi baudīt nodarbības kopā ar mūsu foršajiem tehnoprātniekiem, kas var beidzot pilnvērtīgi darboties un darba gaitā aizvien uzlabo savas uzmanības koncentrēšanas spējas un sadarbības prasmes. Vēl šis mācību gads mums ir sācies ar pārsteigumu – neplānoti lielu audzēkņu skaitu un nu jau lepojamies, ka caur LEGO robotiku varam apgūt STEAM kopā ar teju 700 audzēkņiem Vidzemes reģionā.

Šeit Jūs varat aplūkot septembra un oktobra nodarbību vizuālo “atskaitīti”. Lūdzam ņemt vērā, ka pedagogu primārais uzdevums ir vadīt nodarbības, tāpēc ne vienmēr un ne visās grupās atliek laiks foto uzņemšanai. Tomēr ticam, ka ievietotie foto ļaus Jums gūt priekšstatu par nodarbībās notiekošo!

LEGO robotikas grupās Tehnoprātnieks septembrī un oktobrī esam paspējuši iepazīties ar nodarbību aprīkojumu – LEGO Education WeDo 2.0 robotikas komplektiem un planšetēm, kurās gan skatāmies konstruēšanas instrukcijas attēlu galerijās, gan pieslēdzam un programmējam savus konstruētos robotiņus. Daļa grupu jau ir paspējušas arī iepazīties ar jaunajiem LEGO Education SPIKE Essential komplektiem, kurus šogad visās grupās izmantosim paralēli WeDo komplektiem.

Septembra nodarbībās un oktobra pirmajā nodarbībā būvējām pirmos modelīšus, kas palīdz iepazīt dažādu mehānismu darbības principus, bet oktobrī iesākām transporta tēmu, kas turpināsies vēl kādu laiciņu, jo transportlīdzekļu mums taču ir tik daudz – gan sauszemes, gan ūdens, gan gaisa. Turklāt, ja tos būvējam ar diviem dažādiem robotikas komplektiem, tad ir mums gana daudz, ko būvēt un mēģināt izprast.

Vienu nodarbību oktobrī veltījām luksoforam, ko paši programmējām, lai cikliski mainītos luksofora gaismas krāsa, radoši būvējām savus transportlīdzekļus un atkārtojām ceļu satiksmes noteikumus. No programmēšanas komandām visi esam apguvuši ātruma un virziena lietošanu, ko tālāk turpināsim papildināt ar sarežģītākām komandām. Tiesa, ir tādas komandas, kā, piemēram, “skaņa”, ko bērni ļoti ātri apgūst paši, jo kas var būt aizraujošāks par skaļi taurējošu auto vai rūcošu lidmašīnu. Būvējot auto un lidmašīnu, iepazināmies arī ar dažādiem sensoriem – gan tādiem, kas pamana šķērsli un mašīna var izvairīties no sadursmes (WeDo 2.0 komplektos), gan tādiem, kas atpazīst krāsas un mašīna var sākt kustību pie pareizās luksofora krāsas (SPIKE Essential komplektos), gan tādiem, kas saprot, kā modelītis ir novietots un iedarbina lidmašīnas dzinēju, piemēram, kad lidmašīnas priekšgals paceļas gaisā. Protams, mums vēl ir tāls ceļš priekšā pie sensoru darbības izprašanas, it īpaši jaunākajās grupās, bet gribējām visus bērnus iepazīstināt ar šīm iespējām, lai radītu interesi tiem bērniem, kas ir gatavi šo jau apgūt.

Lecam iekšā novembrī, kurā turpināsim transporta tēmu, būvējot līdzīgu tēmu modelīšus kā oktobrī, tikai ar citiem robotikas komplektiem – grupās, kas strādāja ar WeDo 2.0 komplektiem, darbosimies ar SPIKE Essential un otrādāk.

LEGO robotikas grupās Mazais tehnoprātnieks septembrī un oktobrī esam paspējuši iepazīties ar nodarbību aprīkojumu – LEGO Education DUPLO mehānikas komplektiem un TTS BlueBot robotiņiem – RoboBitēm. Ar LEGO klučiem būvējam un pētām mehānismu darbību, bet ar RoboBitēm mācāmies veidot vienkāršus algoritmus – uzdot komandas mūsu RoboBitēm. Un vēl mēs mācāmies skaitļus, krāsas, figūras, tāpat mācāmies ļoti daudz jaunus vārdus – zobrats, ass, skriemelis, skrūve, mehānisms, komanda, programma utt.

Atkarībā no tā, kad katra grupa sāka darbu, esam paspējuši tikties četras līdz astoņas reizes, kurās esam uzbūvējuši pirmos transporta tēmai veltītos modelīšus – dažādu mehānismu auto, kā arī uzdevuši RoboBitēm pirmos uzdevumus – nokļūt no bērna pie bērna, uzzīmēt riņķi (jā, tieši tā – mūsu RoboBites ir pat zīmējušas pēc mūsu komandas) vai atrast uz figūru laukuma pareizās figūras.

Uz tikšanos novembrī!