NOVEMBRĪ PAVEIKTAIS

LEGO ROBOTIKAS GRUPĀM “TEHNOPRĀTNIEKS” UN “MAZAIS TEHNOPRĀTNIEKS”

Novembrī ir samazinājusies jaunu dalībnieku pievienošanās mūsu tehnoprātnieku grupās, līdz ar to visās grupās esam tā kārtīgi iestrādājušies, apguvuši darba kārtības noteikumus un iepazinuši nodarbības izmantojamo aprīkojumu – LEGO komplektus, planšetes un RoboBites. Tiesa, mēs ik pa laikam sagatavojam kādu pārsteigumu bērniem un decembrī tehnoprātnieki varēs iemēģināt roku 3D modelēšanā ar 3D pildspalvām, gatavojot savu eglīšu rotājumu, bet par to jau stāstīsim decembrī…

Šeit Jūs varat aplūkot novembra nodarbību vizuālo “atskaitīti”. Lūdzam ņemt vērā, ka pedagogu primārais uzdevums ir vadīt nodarbības, tāpēc ne vienmēr un ne visās grupās atliek laiks foto uzņemšanai. Tomēr ticam, ka ievietotie foto ļaus Jums gūt priekšstatu par nodarbībās notiekošo!

LEGO robotikas grupās Mazais tehnoprātnieks novembra mēnesī no DUPLO mehānikas komplektiem konstruējām lokomotīvi (vilcieniņu) un traktoru. Savukārt tās grupiņas, kuras nodarbības uzsāka jau septembrī, konstruēja un pētīja kā darbojas vējdzirnavas un būvēja paši savu spineri jeb vilciņu un tā palaidēju. Turpinājām apgūt tādus jēdzienus kā zobrats un asīte. Skaitījām, cik tad zobratus vai asītes izmantojam savās konstrukcijās. Un pats galvenais – priecājāmies par paveikto!

Savukārt kopā ar RoboBiti caur figūru, skaitļu un krāsu spēlēm turpinājām apgūt vienkāršus algoritmus. Robotiņi nodarbībās mums “palīdz” nogādāt izlozēto figūru vai skaitli uz atbilstošo laukumiņu. Reizēm tā vien gribas pagriezt robotiņu ar roku uz pareizo pusi, bet tad pedagogs atgādina, ka tas jādara RoboBotei pašai, tikai jāievada pareizā komanda. Vēl RoboBišu nodarbībās, izmantojot papīra sloksnītes vai zīmuļus, bērni kopā ar pedagogu veidoja paši savus ceļus RoboBitēm – mini labirintus, ko izstaigāt, kas ir viena no mūsu viltībām, ko izmantojam, lai bērnus motivētu domāt un pārvietot robotiņus ar komandu palīdzību, nevis spēlēties kā ar rotaļu auto, ko tik ļoti sākumā gribas darīt.

LEGO robotikas grupās Tehnoprātnieks novembrī turpinājām iepazīties ar nodarbību aprīkojumu – grupas, kas oktobrī strādāja ar LEGO Education WeDo 2.0 komplektiem, tagad strādāja ar LEGO Education SPIKE Essential robotikas komplektiem, un otrādāk. Gan pedagogiem, gan bērniem jaunie krāsainie SPIKE Essential komplekti iepatīkas aizvien vairāk un nākamgad plānojam pāriet uz darbu tikai ar šiem komplektiem, jo WeDo 2.0 komplekti pazmazām “dodas pensijā”. Tiesa zobratus gan nodosim mantojumā jaunajiem komplektiem, jo viena no pamatlietām, ko iemācām bērniem savās nodarbībās – lai modelītis darbotos, zobratam ar zobratu ir jāsatiekas. To vērīgākie bērni jau noteikti būs pamanījuši oktobra un novembra nodarbībās.

Novembrī, kā jau solījām, turpinājām transporta tēmu – gan apgūstot ceļu satiksmes noteikumus un luksofora darbības principus, pašiem to programmējot, gan konstruējot automašīnas un lidmašīnas. Grupās, pie kurām oktobrī nebija ciemojušās robotbitītes, tas bija atnākušas ciemos novembrī un mācīja bērniem, ka pirms ielas šķērsošanas ir jāpaskatās uz abām pusēm, vai nenāk auto, pat, ja ejam pa gājēju pāreju, kas ir īpaši svarīgi gada tumšajos mēnešos.

Būvējot auto un lidmašīnu, turpinājām iepazīties arī ar dažādiem sensoriem – gan tādiem, kas pamana šķērsli un mašīna var izvairīties no sadursmes (WeDo 2.0 komplektos), gan tādiem, kas atpazīst krāsas un mašīna var sākt kustību pie pareizās luksofora krāsas (SPIKE Essential komplektos), gan tādiem, kas saprot, kā modelītis ir novietots un iedarbina lidmašīnas dzinēju, piemēram, kad lidmašīnas priekšgals paceļas gaisā. Protams, mums vēl ir tāls ceļš priekšā pie sensoru darbības izprašanas, it īpaši jaunākajās grupās, bet gribējām visus bērnus iepazīstināt ar šīm iespējām, lai radītu interesi tiem bērniem, kas ir gatavi šo jau apgūt.

Un nu jau klāt ir decembris, kad turpinām transporta tēmu īsti ziemīgās noskaņās, bet par to jau stāstīsim pēc mēneša.