DECEMBRĪ PAVEIKTAIS

LEGO ROBOTIKAS GRUPĀM “MAZAIS ROBOTIĶIS”, “ROBOTIĶIS” UN “ROBOTIĶIS SKOLĀ”

Decembris arī mums, protams, ir svētku gaidīšanas un svinēšanas mēnesis, kad izbaudām to kopā ar mūsu aizrautīgajiem un zinātkārajiem audzēkņiem. To gan nedaudz aizēno bērnu slimošana un pasākumu pārbagātība, kā rezultātā bērnu apmeklējums nav tas labākais, bet katrā gadījumā no mācību programmas noteikti nekas nebūs zaudēts, jo nākamajos mēnešos vēl atkārtosim arī decembrī apgūto.

Lai gūtu priekšstatu par nodarbībās notiekošo, kopā ar ikmēneša rēķiniem Jūs vienmēr saņemsiet saiti uz Jūsu bērna apmeklētās izglītības iestādes/nodarbību grupas attēlu galeriju. Attēli galerijās tiek regulāri papildināti, tomēr lūdzam ņemt vērā, ka mūsu skolotāju primārais uzdevums ir vadīt nodarbības, tāpēc ne vienmēr un ne visās grupās atliek laiks foto uzņemšanai. Papildus mēs vienmēr centīsimies pastāstīt šajos ierakstos, ko esam darījuši nodarbībās mēneša griezumā.

Programmā “Mazais robotiķis” darbs tiek organizēts ar LEGO Education DUPLO mehānikas komplektiem un TTS RoboBitēm. Parasti vienu nodarbību ar LEGO komplektiem būvējam kādu mehānismu, savukārt nākamajā nodarbībā mācāmies programmēt RoboBites ar robotiņā iebūvētajām komandu pogām, izzinot kādu no tēmām.

Decembrī no DUPLO mehānikas komplektiem konstruējām gofrētāju un Ziemassvētku eglīti. Ar gofrētāja palīdzību gofrējām papīra sloksnītes, no kurām darinājām pašas skaistākās sniegpārsliņas (ļoti ceram, ka kāda aizlidoja arī līdz mājām). Savukārt Ziemassvētku eglīte bija mums dikti adataina, jo bija darināta no daudz, daudz zobratiem, kurus pa visiem kopā arī cītīgi skaitījām. Turklāt katrs varēja iemēģināt roku, lai ar īpaša mehānisma palīdzību eglīti grieztu uz riņķi un aplūkotu, cik tā skaista no visām pusēm.

Arī RoboBite iejutās ziemas tēmās – gan apceļoja RoboBites laukumu, meklējot sniega pikas, kuras skaitījām, salīdzinājām un galu galā pārveidojām sniegavīros, gan saņēma no mūsu bērniem dāvanā īstu svētku tērpu un varēja doties svinēt Ziemassvētkus. Ļoti ceram, ka arī mūsu mazajiem robotiķiem tie bija tik pat jautri, kā mūsu robotbitītēm, kas nu gatavas doties janvāra piedzīvojumos!

Kā jau iepriekš rakstījām, programmās “Robotiķis” un “Robotiķis skolā” katrā nodarbībā būvējam jaunu robotiņu no LEGO Education SPIKE Essential komplektiem, ko pēc tam programmējam ar planšetēm. Galvenā atšķirība starp abām programmām ir izmantotā programmēšanas valoda – pirmsskolās strādājam ar Scratch Junior (jeb ikonu blokiem), bet skolās jau sākam apgūt Scratch (jeb vārdu blokus), kas dod papildus programmēšanas iespējas un palīdz dažus jaunus vārdus apgūt arī angļu valodā. Tāpat skolas bērniem, kā jau līdz šim, nodarbību uzdevumi tiek veidoti pakāpīti grūtāki kā pirmsskolas bērniem – vai nu paredzot grūtākas konstrukcijas modelīti, vai nu kādu papildus uzdevumu.

Decembrī no transportlīdzekļu tēmas, darinot sniega tīrītāju un pašas īstākās LEGO Ziemassvētku vecīša kamanas, lēnām pārgājām pie svētku tēmām. Mums ciemos bija ieradušies jautrie ziemeļbrieži, kas dažviet iegrieza īstu svētku disko ballīti, kā arī darinājām LEGO Ziemassvētku eglītes. Un kur eglītes, tur neiztikt bez svecītēm, tāpēc šoreiz papildinājām nodarbību ar citādāku sīkās motorikas treniņu, darinot katram savu bišu vaska svecīti, kas, cerams, tika arī līdz mājas īstajai eglītei.

Kopumā programmēšanā decembrī apguvām bērnus visvairāk piesaistošās komandas – skaņas un gaismas. Turpinājām mācīties tās ne tikai nospiest un priecāties, bet arī integrēt mūsu programmās – gan lineāri (kad skaņa/gaisma seko kādai citai komandai), gan paralēli (kad skaņa/gaisma notiek vienlaicīgi ar kādu citu komandu). Bet vienkāršāk sakot – pētījām, kāpēc auto brauc un tad skan radio, vai kāpēc auto brauc un visu laiku skan radio. Vēl iemācījāmies ierakstīt arī savas skaņas un dziesmas – bija mums gan ļoti kautrīgi Ziemassvētku dziesmiņu ierakstītāji, gan īsti skatuves mākslinieki.

Bet nu jau lecam iekšā janvārī, kad darināsim dažādus karuseļus, kuros vizināt LEGO cilvēciņus, bet par to jau nākamreiz!